O nanotechnologii

Efekt lotosového květu

Lotosový květ byl v řadách prastarých i moderních náboženství považován za symbol čistoty. Tato vlastnost mu nebyla přisuzována náhodou, jeho okvětní plátky jsou totiž opravdu vždy čisté a to i přes to, že tyto rostliny často vyrůstají z bahnitých stojatých vod.

Za tuto zvláštní schopnost lotos vděčí miniaturním voskovým krystalům, které pokrývají celý květ. Díky krystalům květ dokonale odpuzuje vodu, která se shlukuje do kuliček a stéká z povrchu společně s nečistotami. Květ se tedy dokáže o svou čistotu postarat sám, má takzvanou samočistící schopnost.

Tato jedinečná schopnost se stala mnohaletým předmětem vědeckých výzkumů. První výzkumy probíhaly pouze v teoretické rovině, se soudobými technologiemi nebylo možné takto miniaturní struktury napodobit. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byly tyto nové poznatky poprvé uvedeny do praxe, a to prostřednictvím jednoho z nejmodernějších vědecko-technologických oborů - nanotechnologií.

 

Nanotechnologie

Pojmem nanotechnologie označujeme vědecko-technický obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Jedná se rovněž o studium možnosti manipulace s hmotou v atomárním a molekulárním měřítku, přičemž se uplatňují kvantově-mechanické jevy, které se diametrálně vymykají chápání světa viditelného pouhým okem. Většina z nás si tento pojem spojuje například s medicínou, elektrotechnikou nebo s kosmickým průmyslem.

Ve skutečnosti však tento vědecký obor zasahuje do více a více situací, se kterými se setkáváme v každodenním životě.

Věděli jste například, že nanotechnologie hrají důležitou roli při vylepšování vlastností některých textilních látek? Týká se to například obecně známého goretexu, což je textílie, která právě díky nanostrukturám nepropouští vodu a má tak širokou škálu využití ve sportu, turistice nebo v textilním průmyslu. Do některých textílií jsou zase přidávány nanočástice některých kovů, díky čemuž materiál získává antibakteriální vlastnosti.

 

Nanoimpregnace

Vraťme se k efektu lotosového květu. Představte si, že se vám v autě na sedadlo vylije láhev sladké limonády. Nápoj se vsákne do polstrování a vás čeká náročné odstraňování lepkavé tektutiny, popřípadě zaplacení vysoké částky za vyčištení od profesionální společnosti. A teď si představte, že ono polité sedadlo pouze setřete vlhkým hadrem a problém jen vyřešen. Limonáda se díky efektu lotosového květu nevsakuje do polstrování, naopak je látkou odpuzována a shlukuje se do drobných kuliček. A ani není zapotřebí pořizovat goretexový nebo jiný speciální potah, tyto vlastnosti může mít jakákoliv textílie, ze které je potah vyroben. Na sedadlo byl totiž aplikován impregnační nástřik na bázi nanotechnologií a materiál má nyní stejnou samočistící schopnost, jako lotosový květ.

Nanotechnologie jsou totiž v současnosti využívány i v tak běžných činnostech, jako je například úklid, údržba různých materiálů (sklo, textílie, kůže, ale například i cihly nebo beton) nebo dokonce jako součást dezinfekčních prostředků.

 

Nanotechnologie v běžném životě

Sklo, které se nikdy nezamlží. Dlažba, která odpuzuje plíseň nebo vodní kámen. Oblečení, které nepromokne, přesto že je vyrobeno z materiálů, které obvykle promoknou během krátké chvilky. Nebo třeba dezinfekce, která spolehlivě hubí jakékoliv mikroorganismy, aniž by obsahovala chlór a další nebezpečné látky. Tohle vše je v dnešní době možné díky nanotechnologiím. Proč dělat věci složitě, když to jde snadno a rychle? Vyberte si produkty z naší nabídky a už nikdy nebudete drhnout promočenou sedačku, kočárek, ložní prádlo, nebo se strachovat, zda jsou Vámi používané přípravky bezpečné.